مطالب علمی آرایشی و بهداشتی
غذاهای آلرژی زا در کودکان

1395/11/17 يكشنبه

 برخی غذاها علاوه بر اینکه برای اطفال مضرند و نباید آنان را مصرف کنند بلکه کودکان ۶ سال به بالا نیز باید نسبت به خوردن آنان پرهیز کنند!
اگرچه این موضوع معمول نیست، اما امکان دارد رخ بدهد. هرچند بسیاری از والدین حدس می‌زنند که کودکشان نسبت به برخی غذاهای خاص آلرژی دارد، اما تنها حدود ۶ درصد از کودکان کم‌سن و ۳ تا ۴ درصد از افراد بالغ  آلرژی غذایی دارند.
با درک نحوه عمل آلرژی‌ها، شما ممکن است بتوانید علامت‌های اولیه آن را بطور صحیح شناسایی کنید. همچنین اگر کودک شما واکنش آلرژیک داشته است، مهم است بدانید که باید چه کار کنید.
اگر کودک من نسبت به یک غذا آلرژی داشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟
اگر کودک شما نسبت به یک غذا آلرژی داشته باشد، بدن او با این غذا به عنوان یک ماده مهاجم برخورد کرده و پادتن یا آنتی‌بادی‌هایی (به نام
IgE) تولید می‌کند. اگر این غذا مجددا خورده شود، آنتی‌بادی‌ها به سیستم ایمنی بدن دستور می‌دهند که ماده‌ای به نام هیستامین آزاد کند تا به این ماده غذایی حمله کرده و با آن مقابله نماید.
نشانه‌های آلرژی معمولا بین چند دقیقه تا دو ساعت پس از هضم یک ماده غذایی خاص ظاهر می‌شوند، اگرچه در برخی موارد خاص از آلرژی غذایی نشانه‌های آلرژی به صورت مزمن و دائمی خواهند بود. هر یک از این واکنشها می‌تواند خفیف یا حاد باشد.
در بسیاری از کودکان واکنش آلرژیک نسبت به یک غذا موجب اگزمای حاد می‌شود. این تکه‌های خشک و زبر از پوست معمولا روی صورت، زانو و آرنج‌ها ظاهر می‌شوند.
سایر نشانه‌های احتمالی عبارتند از کهیر یا تورم، چشم‌های اشک‌آلود یا آبریزش بینی و دشواری تنفس. برخی اوقات این نشانه‌ها گوارشی هستند؛ یعنی کودک ممکن است به استفراغ یا اسهال دچار شود. اگر کودک شما یک واکنش حاد آلرژیک دارد، این مسئله می‌تواند خطرآفرین و حتی کشنده باشد.
به خاطر داشته باشید که کودک می‌تواند نسبت به یک غذا واکنش نشان دهد حتی اگر قبلا آن را بدون هیچ مشکلی می‌خورده است. بنابراین اگر کودک شما آلرژی نسبت به تخم پرندگان را به ارث برده باشد، ممکن است در دفعات اولی که آنها را می‌خورد واکنشی نشان ندهد اما نهایتا نشانه‌های آلرژی را بروز خواهد داد. (به خاطر داشته باشید که قرار گرفتن زودهنگام در معرض این ماده‌ها ممکن است چندان مشخص نباشد مثلا اگر بادام زمینی آسیاب‌شده در یک کلوچه یا شبربنی استفاده شده باشد).
او می‌تواند نسبت به هر چیزی آلرژی داشته باشد اما چند مورد از غذاها هستند که عامل ۹۰ درصد از آلرژی‌های غذایی به حساب می‌آیند:
شیر
آرد

 گندم
سبوس
برخی از میوه ها (مانند مرکبات و توت فرنگی)
بادام زمینی (و مشتقات آن)
سایر آجیل‌ها (غیر از بادام زمینی، مانند گردو)
ماهی (مانند ماهی تن و قزل‌آلا) و نرم‌تنان صدف‌دار (مانند خرچنگ دریایی، میگو و خرچنگ)
تخم پرندگان